De aanpak Spitsspreiden en -mijden krijgt in 2026 een nieuwe impuls. Het programmaplan laat zien hoe belangrijk gedragsverandering, samenwerking met werkgevers en slim gebruik van kennis en data zijn om de drukte in de spits duurzaam te verminderen.
Wat daarbij soms onderbelicht blijft: een groot deel van deze aanpak is natuurlijk niet nieuw. In het programma Beter Benutten is de afgelopen jaren enorm veel ontwikkeld, getest en geleerd. Van effectieve gedragsmaatregelen en werkgeversaanpakken tot monitoring, evaluatie en opschalingsstrategieën.
En die ervaring zetten we nu graag opnieuw in. We merken in gesprekken met opdrachtgevers dat niet iedereen die nu met Spitsspreiden en -mijden aan de slag gaat een volledig beeld heeft van wat er binnen Beter Benutten is opgebouwd. Dat is logisch: programma’s veranderen, mensen wisselen van rol en kennis raakt versnipperd.
Tegelijkertijd ligt daar een kans. Want juist nu is het waardevol om:
Beter Benutten eindigde in 2018. Tussen toen en nu is er een hoop veranderd. We hebben er nu nieuwe weggebruikers bij zoals fatbikers. Daarnaast wordt steeds duidelijker dat e-bikegebruik ook nadelige effecten kan hebben. Ten slotte wordt openbaar vervoer steeds duurder en is mobiliteit voor sommige mensen minder toegankelijk. Al deze veranderingen maken dat we niet zomaar kunnen kopiëren en plakken wat in Beter Benutten is gedaan.
Shift en Mobycon werken al jaren samen aan de gedragskant van mobiliteit. Vanuit verschillende invalshoeken, maar met een gedeelde overtuiging. Samen brengen we:
In het nieuwe programma Spitsspreiden en -mijden willen we die kennis niet opnieuw uitvinden maar slim hergebruiken, actualiseren waar nodig en toepassen waar kansrijk.
Werk jij aan Spitsspreiden en -mijden en vraag je je af:
Dan gaan we daar graag met je over in gesprek! Neem gerust contact op met Roos (roos@shiftgedrag.nl) of Martijn (m.vandeleur@mobycon.nl).