logo

Shared Space gooit ook hoge ogen in Duitsland


[22-11-2011]
Shared Space is in Nederland het afgelopen decennium uitgegroeid tot een blijvend en bekend concept voor inrichting van straten en pleinen. Ook in het buitenland gooit het concept hoge ogen. Een studiereis naar Duitsland op 5 en 6 oktober 2011, georganiseerd door De Kenniscompagnie, Mobycon, het Kennisinstituut Shared Space en Verkeersnet.nl, laat zien dat de verschillen tussen de Nederlandse en Duitse situaties niet zo groot zijn als men in eerste instantie denkt.

Tijdens de studiereis zijn onder meer volledig heringerichte kruisingen en wegvakken in Kevelaer en Bohmte bekeken. Bij de eerste situatie is de kruising als plein ingericht, bij de tweede locatie is slechts de suggestie van een rotonde aangebracht. “Vooral de situatie in Bohmte is toch wel het ‘echte’ Shared Space. Alhoewel het ontwerp in Kevelaer ook niet mis is. Maar daar wordt de rijroute toch nog veel gestuurd door de aanwezige paaltjes en bloembakken her en der op het plein. Ook in Duitsland zien we dus geslaagde voorbeelden, maar ook voorbeelden die iets voorzichtiger stappen zetten richting een minder gereguleerd straatontwerp”, aldus ontwerper Dick van Veen van Mobycon.

De recentelijke herinrichting van het Operaplein, in het hart van de grote stad Duisburg was indrukwekkend. “Onvoorstelbaar dat een pleinachtige inrichting hier werkt, er rijden per dag toch 18.000 auto’s over een smalle rijloper die slechts minimaal zichtbaar is”, vervolgt Van Veen, “hoewel de lage rijsnelheid (niet harder dan 10 km/uur) ook het gevolg kan zijn van het erf-bord aan het begin en einde van het plein“.

Het idee dat een tolerant en lokaal ingebed concept als Shared Space in Duitsland met haar grundlichkeit, strenge wetten en richtlijnen tot radicaal andere vormen leidt werd in de studiereis ontkracht. Net als in Nederland blijken de ontwerpen een grote variëteit te kennen in de mate waarin Shared Space is doorgevoerd.

Arie de Bie, werkzaam bij de gemeente Zwolle, verwoordt het als volgt: “In veel gevallen wordt gestart met een hoge ambitie voor het ontwerp volgens het Shared Space concept. De voorbeelden laten zien dat in Duitsland, net als in Nederland, er veel hobbels te nemen zijn, waardoor in het ontwerptraject uiteindelijk vaak concessies gedaan worden.
In de voorbeelden die we bezocht hebben, zag je duidelijk terug dat men compromissen had moeten sluiten tussen het traditionele wegontwerp en Shared Space.

De Bie concludeert dat alle voorbeelden laten zien dat vooral winst geboekt wordt in de ruimtelijke kwaliteit en de leefbaarheid. Het resultaat is zeker beter dan wanneer vanuit en ‘standaard’ ontwerp gestart zou zijn. Shared Space is ook een leerproces. Dat dat in kleine stapjes gaat, dat zij dan maar zo.

Bron: verkeersnet.nl

- - - -