logo

OV-chipkaart in vraagafhankelijk vervoer (CVV)


[04-04-2005]
Voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft ons bureau een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden van de introductie van de OV-chipkaart in het CVV. Bekeken is of de invoering technisch haalbaar is en wat de financiële kosten en baten voor de sector zijn.

Gebleken is dat er twee technische opties mogelijk zijn om de chipkaart in het CVV in te voeren, namelijk vooraf en reizend specificeren. Voor de financiële kosten- en batenanalyse is de eerste optie - vooraf specificeren - als uitgangs-punt genomen, omdat de verwachte kosten relatief laag zijn en deze optie de minimum benodigde configuratie is. In de financiële analyse is gekozen voor twee momenten van invoering, namelijk na invoering van de chipkaart in het reguliere OV (start januari 2008) en zo snel mogelijk, namelijk medio 2005. Ge-bleken is dat invoering van de OV-chipkaart in het CVV voor de decentrale overheden voor beide scenario's een negatieve business case laten zien. Vooral de eerste drie jaar zijn de kosten hoog, leidend tot een negatieve netto contante waarde. Toch wil dit niet zeggen dat per definitie afgezien moet worden van invoering van de chipkaart in het CVV. Maatschappelijke effecten - die niet meegenomen zijn in ons onderzoek - en voorgenomen beleid kunnen wel degelijk leiden tot een andere keuze.

Wilt u meer van dit onderzoek weten, neem dan contact op met Pieter Boode, telefoon 015 - 214 78 99 of via e-mail: p.boode@mobycon.nl
Studiereis: inspirerende aanpak voor een bruisende stad DYPA MODEL
- - - -