logo

Bus goed alternatief Taxibus


[23-10-2006]
door Jeroen Pol (de Stentor)

14 OKTOBER 2006 - APELDOORN - De reguliere bussen van BBA worden te weinig gebruikt door oudere Apeldoorners. Veel 65-plussers kiezen liever voor de Taxibus, terwijl de stadsdienst in veel gevallen eeen prima alternatief vormt. Dat blijkt uit een onderzoek van Mobycon dat gisteren werd gepresenteerd. Uit het onderzoek blijkt dat er een potentiële groep gebruikers van de Taxibus is, die van de gewone bus gebruik kan en wil maken.

Sinds 2004 zijn de stadsbussen in Apeldoorn verbeterd en daarmee behoorlijk goed toegankelijk voor ouderen en mensen met een handicap. Omdat zij al sinds 1997 gebruik mogen maken van de Taxibus is die verandering bij veel gebruikers van de Taxibus niet bekend.

Sociaal
Op verzoek van de provincie Gelderland en de gemeente Apeldoorn onderzocht bureau Mobycon hoe Taxibus-klanten vaker het reguliere vervoer kunnen gebruiken. Dat is niet alleen goedkoper, ook het sociale aspect telt daarbij. In de Taxibus zitten mensen vaak alleen, in de bus doen zij gemakkelijker contacten op, zo veronderstelt de provincie.

In februari, maart en april namen honderd mensen met een Taxibus-pas deel aan een proef om gebruik te maken van de reguliere stadsdienst. Het bleek dat het relatief lastig is om mensen met een handicap de ‘overstap’ te laten maken, maar niet onmogelijk. Door halteplaatsen te verbeteren en te zorgen voor een gebruiksvriendelijke plank tussen bus en stoep wordt de drempel om de bus te nemen letterlijk lager.

Ouderen
Het is gemakkelijker om ouderen voor de reguliere bus te interesseren. Van de bus staat immers vast hoe laat deze komt, bij de Taxibus zit een marge van een half uur, en de bus is goedkoper.

De gemeente moet de vooroordelen die veel ouderen over de reguliere bus hebben weg zien te halen. Dat kan door het geven van instructiemiddagen, het verstrekken van een aantal gratis ‘probeerkaartjes’ en de toegankelijkheid van veel gebruikte haltes te verbeteren.

Maatwerk
Wethouder Paul Blokhuis is blij dat Apeldoorn aan het onderzoek heeft meegedaan.

‘Op 1 januari gaat de nieuwe wet MMO in. Het is onze taak om de algemene voorzieningen zo in te richten dat ook mensen met een beperking er gebruik van kunnen maken.

Pas als dat niet lukt is maatwerk, bijvoorbeeld de Taxibus de oplossing.’

Blokhuis constateerde dat het rapport voor hem het nodige huiswerk met zich meebrengt. ‘We moeten kijken hoe we onze bushaltes op niveau kunnen krijgen, anders maak je mensen blij met een dode mus. Een andere uidaging ligt in het feit dat veel mensen die de Taxibus gebruiken nog niet weten dat de reguliere bus een prima alternatief biedt.’
- - - -