logo

Bereikbaarheid


[19-09-2007]
Column van Dr. Ton Rijerkerk, directeur regiostimulering - Kamer van Koophandel Haaglanden.


Waar kan ik u bereiken, hoe kan ik u bereiken, wanneer kan ik u bereiken. Dat ligt buiten mijn bereik. Het zijn allemaal termen, die tot het dagelijks spraakgebruik horen.
Daarbij gaat het lang niet altijd over bereikbaarheid over de weg. Of over verkeersinfrastructuur in het algemeen. In Van Dale wordt bereikbaar ook uitgelegd als ‘toegankelijk’ en ‘ door moeite of inspanning te verwezenlijken’

Richten wij de aandacht specifiek op de verkeers- en vervoersvraagstukken waarvoor wij staan, dan komen we alle betekenissen van het begrip bereikbaarheid tegen. Uit een enquête, die dit voorjaar in het werkgebied van de Kamers van Koophandel Haaglanden en Rijnland is gehouden, blijkt, dat een groot deel van de medewerkers veel hinder ondervindt bij het woon-werkverkeer. Hinder kan daarbij bestaan uit fileleed, bereikbaarheidsproblemen, parkeerproblemen of onveiligheid.

48,5 % van de geënquêteerde ondernemers geeft aan veel tot zeer veel hinder te ondervinden van files. Ondernemers laten dit niet allemaal zomaar over zich heenkomen. Ruim 28 % heeft in het bedrijf maatregelen getroffen om de verkeershinder op te vangen of te reduceren. Die maatregelen lopen uiteen van verschuiving van de werktijden, carpoolen, parkeerplaatsen bijhuren of vergadertijden veranderen.

Een andere mogelijke oplossing is het invoeren van telewerken. 31% van de bedrijven maakt gebruik van deze mogelijkheid; met name de dienstverlening en de groothandelssector. Van de bedrijven die melden dat telewerken niet voorkomt geeft overigens bijna 22 % aan dat het bij hen wel is toegestaan om te telewerken, althans voor sommige medewerkers.
De kosten spelen over het algemeen geen rol bij het al dan niet toestaan van telewerken. De wens om controle te houden wel - bijna 6 % van de ondervraagden voert dit argument aan om niet te telewerken.

Uit deze voorbeelden blijkt al dat antwoorden op bereikbaarheidsvragen op verschillende plekken gevonden kunnen worden. Er is overleg voor nodig. Binnen het bedrijf, tussen bedrijfsleven en overheid en tussen overheden onderling. Ook hier speelt het begrip bereikbaarheid een belangrijke rol. Zijn we in staat om de andere partij te bereiken. Dringen we wel echt tot die ander door? Duidelijk vertellen, wat er mis is, is daarbij voorwaarde nummer één, maar is tegelijkertijd absoluut niet genoeg. Beseffen wie je nodig hebt en vanuit welke context die ander naar jouw vragen kijkt is minstens zo belangrijk. Zonder die twee lukt het je nooit om de juiste mensen mee te krijgen. En dan natuurlijk de vraag of die ander je echt kan helpen. Liggen de oplossingen wel binnen zijn/haar bereik?

Van een bureau als Mobycon verwacht ik dat het op alle fronten deskundig is: bereikbaarheid over de weg en per spoor, welke partijen moeten we bereiken en welke oplossingsmogelijkheden liggen er binnen het bereik van die partijen.

Tot slot nog even terug naar het woordenboek. Onder het kopje bereiken vinden we daar ook ‘tot een bepaalde leeftijd raken’, met als voorbeeld ‘een hoge ouderdom bereiken’ Dit brengt mij tot de volgende afronding: “En voorts ben ik van mening dat de A4 Midden Delfland gerealiseerd moet zijn voordat ik een hoge ouderdom heb bereikt.”

- - - -